Kas yra ekologiškiau: sintetiniai ar natūralūs audiniai?

Šiuolaikiniame pasaulyje vis daugiau dėmesio yra skiriama aplinkosaugai, ekologijai ir tvariam gyvenimo būdui. Dauguma žmonių renkasi natūralius pluoštus vietoj sintetikos, tačiau ar natūralūs audiniai yra ekologiški? Ar vis dėlto gamindami produktus iš sintetinio pluošto savo planetai kenkiame labiau?

Nėra vienareikšmiško atsakymo. Vertinimas priklauso nuo to, kurį produkto gyvavimo ciklo etapą vertinsime:

  • Gamyba. Bendrąja prasme, daugumos pluoštų gamyba nėra visiškai ekologiška, nes naudojama daug vandens ir įvairių cheminių medžiagų (tirpiklių, dažiklių, minkštiklių ir pan.). Visgi sintetinių audinių gamyba laikoma ekologiškesne: visos gamyboje naudojamos gamtai kenksmingos cheminės medžiagos gana griežtai ribojamos dėl taršos kvotų. Tuo tarpu medvilnei auginti sunaudojami dideli kiekiai vandens, naudojama daug herbicidų ir pesticidų, todėl žemė tampa dešimtmečiams netinkama maisto produktams auginti. Be to, dažniausiai medvilnė auginama regionuose, kuriuose vandens ir taip trūksta. O vilnos pluoštui paruošti naudojama daug cheminių plovimų priemonių su kuriomis yra užteršiami nutekamieji vandenys. Bambukas – dar viena natūrali alternatyva: jis auga labai greitai ir gerai, jo nereikia tręšti, tačiau norint išgauti siūlą, bambuką tenka apdoroti daugybe cheminių preparatų.
  • Naudojimas. Naudojant tiek natūralaus pluošto, tiek sintetinius gaminius poveikis aplinkai yra panašus: priežiūra tiek vieno, tiek kito pluošto gaminių yra panaši, o naudingo tarnavimo laikas labiau priklauso ne nuo pluošto kilmės, o nuo paties gaminio kokybės.
  • Utilizavimas. Mažiau žalos savo planetai darome utilizuodami natūralaus pluošto gaminius. Nors gaminys pagamintas iš vienos rūšies sintetinių siūlų, gali būti sėkmingai perdirbtas, didelei daliai gaminių naudojamas sintetinių pluoštų mišinys. Be to, būtina rūpintis tokių gaminių perdirbimu, o jei jie atsidurs sąvartynuose, irimo procesas gali užtrukti dešimtis, net šimtus metų. Kita vertus, dauguma natūralių audinių išmesti savaime suyra per keletą metų.

Taigi, nei sintetiniai, nei natūralūs gaminiai dažniausiai nėra 100% ekologiški. Todėl yra labai svarbu pirkti tekstilės gaminius protingai ir, jeigu norima atsikratyti sudėvėtų produktų – išnaudoti galimybes antriniam panaudojimui, perleisti ar bent išrūšiuoti teisingai.